Logo Tasarımı Nedir? Logo Neden Önemlidir?

Logo, bir şirketin kimliğini yansıtan en önemli görsel öğedir. Logo tasarımı, markaların kişiler tarafından akılda kalmasını ve algılanmasını sağlar. Bu bakımdan logo bir şirketin kurumsallığına, vizyonuna uygun tasarlanmalı. Ayrıca, şirketin hitap etmek istediği hedef kitleye, marka ve şirketin ilk izlenimini bıraktığı etkili bir tanıtım aracıdır. Siz de logo tasarımı yaptırmak isterseniz hemen teklif alın.

Profesyonel düzeyde tasarlanmış logo, insanların aklında etkileyici bir imaj bırakmalı. Böylece logoyu herhangi bir yerde gören müşteri, markayı hatırlar.

Gözü yormayan, karmaşık bir tasarım içine girmeden sade ve anlaşılır biçimde logo tasarımı yaptır. Fazla karmaşık karakterler ve şekillerden oluşmamalı, aksine kolay okunabilir olmalı. Çünkü ilk bakışta kolay algılanabilir ve ayırt edici olmalı.

Farklı şekillerden, yazı stillerinden, renklerden ve daha birçok farklı tipografik detaylardan oluşan logo, markayı pazar sahasında temsil eden simgesidir. Markanın ismi kadar, logonun tasarımı da oldukça önemlidir. Öyle ki, başarılı tasarlanmış bir logo markayı rakiplerden olumlu yönde ayrıştıracağı gibi, başarısız tasarlanmış bir logo markaya olumsuz bir imaj olarak geri dönecektir.

Markaların amaçları arasında, hedef kitlesinde olumlu duygular uyandırmak ve hatırlanmak vardır. Logonun başarılı tasarlanması işte bu noktada önemlidir. Özgün, yaratıcı, etkileyici ve akıllarda kalıcı olan logolara sahip olan markalar, her zaman rakiplerinden bir adım öndedir. Bir marka için bir adım önde olmak, pazar sahasında markalaşmak demektir. Tabii, markalaşma uzun süren ve gerçekten farklılık vadeden bir süreçtir. Dolayısıyla, bir markanın pazar sahasında farklılık vadetmesi için başarılı tasarlanmış bir logoya da ihtiyacı vardır.

Logo Tasarımı Neden Önemlidir?

Bir firmanın veya markanın kurumsal kimliğinin en önemli ögelerinden birisi logodur, “Doğru tasarlanmış bir logo ile rakiplerden ayrışmak çok daha kolay olmaktadır. Logo tasarımı, amblem tasarımı veya arma tasarımı bazen çok basit bazen çok zor, bazen sıfır maliyetle bazende milyon dolarlara mal olmaktadır.

Garfik Logo Tasarımı‘nda yaratıcılık, sanatsal bir bakış açısı, müşteri talebi ve hedeflenecek kitle oldukça önemlidir. Başarılı bir logo tasarımı bu bileşenlerin profesyonelce bir araya getirilmesi ile oluşmaktadır. Firma adınızın veya markanızın sadece yazı ile belirtilmesi yerine görsel olarak sembol ve renklerle desteklenmesi akılda kalıcılığı çok daha fazla sağlamaktadır.

Tanınmış firmaların veya markaların logolarında kullandığı semboller, firmanın veya markanın ismini görmeye gerek bile kalmadan, hemen firmayı veya markayı anımsatmaktadır. Logonun gücü, bu anımsamaya neden olup hemen hatırlanabilir olmasındadır. Örneğin Mercedes’in logosu gibi. Logolar firmaların imzası gibidir bu sebeple özgün olmaları gerekir. Dünyaca ünlü marka ve logoların ortak özelliklerini incelendiğimizde “sade, genelde iki renkli, anlaşılır, sektöre uygun, kısa ve öz” olduklarını söyleyebiliriz.

Logoda kullanılan renkler de pazarlamada önemli bir işleve sahiptir. Sektöre ve işe uygun renklerin ve sembollerin seçimi çok önemlidir. Her sektörün kendine has renkleri, tarzı veya sembolleri vardır. Güçlü bir imaj oluşturmanın ilk adımı logo tasarımı ile başlamaktadır. Yanlış renk, figür ve isim seçimi ise uzun vadede logonuzu değiştirmek zorunda bırakabilir ki logo değişimi çok pahalıya malolmaktadır. Örneğin ülkemizden “Arçelik” yeni logosu ile ilgili değişimin 4 milyon dolardan daha fazlaya malolduğu açıklamıştı. En son dünyanın en büyük markalarından “Microsoft” logosunu değiştirmiştir ve dünyanın her ülkesinde bu değişimin ne kadar pahalıya malolacağı ise henüz netleşmemiştir.İyi tasarlanmış, doğru renklerin ve şekillerin kullanıldığı akılda kalıcı bir logo rekabette avantaj kazandırmaktadır. Yeni bir firma kuruyorsanız, yeni bir marka oluşturuyorsanız veya kullandığınız logoda değişiklik yapmak istiyorsanız mutlaka bu konuda uzman bir firmadan yardım almalısınız. Aklınızdaki logoyu gerçeğe dönüştürmek için bize ulaşın.

Logo Değil, Marka Ön Planda Olmalıdır

Logo, bir markanın simge olarak pazar sahasında temsilidir. Dolayısıyla, logoya çok fazla anlam yüklenmemelidir ve markanın kendisi başlı başına pazar sahasında yer edinmelidir. Bu noktada logo için, markanın sınırlarını zorlamaması veya markanın gerisinde kalmaması gerektiğini söylemek mümkün. Aynı şekilde logo, markanın başarılı olması için başlı başına bir neden değildir. Markanın başarılı olmasını sağlayan unsurlardan bir tanesidir.

Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken detaylar şunlar:

Özgünlük

Tasarım yaparken en dikkat edilmesi gereken ayrıntıdır. Logo, temsil ettiği şirketi/markayı ve sektörü iyi anlatmalı. Her sektörün kendiyle bütünleşmiş renk ve sembolleri vardır. O yüzden tasarlanan logonun rakiplerin logosunu çağrıştırmaması gerekir.

Sadelik

Her şeyden önce logo sade olmalı. Karmaşık, kalabalık ve düzensiz logo tasarımları dikkat çekmez, aksine daha çok dikkat dağıtır.

Renk

Fazla renk kullanılan logolar algıyı karıştırdığı için akılda kalmayı zorlaştırır. Az renklerin kullanılması maliyeti düşüreceğinden de avantaj sağlar. Logolarda en fazla 2 ya da 3 renk kullanılmalı.

Yazı karakterleri (Tipografi)

Logo hazırlarken farklı yazı karakterleri ve stilleri kullanılabilir. Ancak hem yazı dengesi, hem harf stili şirketin ya da markanın hizmet ettiği sektöre uygun değilse kötü etkiler yaratabilir.

İyi bir logonun özellikleri:

Sade, anlaşılır ve hatırlanabilir olmalı. Ayrıntıları kaybolmamalı.Özgün olmalı ve başka kurumları çağrıştırmamalı.Firmanın bütün özelliklerini yansıtmalı.Akılda kalıcı olmalı.Kültürel özellikleri yansıtacak renkler ve anlamlar kullanılmalı.Markanın özellikleri göz önünde olmalı.

Logo Çeşitleri:

San Serif Stili Logolar: Derli toplu, keskin hatlı olan bu tarzda amaç güçlü bir ifade yakalamaktır.

Tek Karakterden Oluşanlar: Modern fikir ve işaretlerin olduğu logolar.

Çok Karakterden Oluşanlar: Birden fazla tipografik karakterden oluşur.

Numaralardan Oluşanlar: Sadece rakamlar kullanılarak yapılanlar.

Amblem Nedir?

Logo ile sıkça birbirine karıştırılan amblem, markalaşma adına tasarlanan soyut, nesnel görüntüler, sayılar ya da harfler yardımıyla meydana getirilen simgeler olarak tanımlanır.

Logo ile Amblem Arasındaki Fark Nedir?

Amblem ve logo arasındaki en belirgin farkı şu şekilde açıklayabiliriz; logo tasarımı yalnız yazılardan oluşur, amblem ise logoyu da içerisinde barındırabilen ve bütün halinde kullanılabilen simgelerdir. Bunun yanı sıra, logo görsel tasarım algısıyla kendini gösterir, amblem ise akılda kalıcılık özelliğiyle ön plana çıkar.

Logo Tasarımının Amacı Nedir?

Logo tasarımında asıl amaç; kişi, hizmet, ürün veya işletmenin markalaşmasını sağlamaktır. Bu noktada logo tasarım çalışması büyük önem arz eder; zira web sitenizde, sosyal medya hesaplarınızda, kartlarınızda vs. ilk dikkat çekecek husus ambleminizdir. Amblemi gören kişilerin, amblemi ilk görüşte güven duymaları gerekmektedir. Web sitesi tasarımları, kartvizit, katalog, reklam kampanyaları, broşür ve tabela gibi envanterler, bu noktada en büyük ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle ilk etapta önceliğiniz, her alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz kurumsal kimlik ve logo tasarımı olmalıdır. Bu girişim, markalaşmanın da ilk adımını oluşturacaktır.